Anında Havale

Anında havale ile ödeme

Anında havale ödeme yöntemi, kullanıcıların işyerine gerçek zamanlı para transferi (havale) yapmasına imkan veren yeni nesil bir ödeme yöntemidir. E-ticarette geçmişten beri kullanılan ve asenkron yapısı nedeniyle teknik ve operasyonel zorluklara neden olan geleneksel havale/eft yöntemine iyi bir alternatif oluşturmaktadır. Bu ödeme yönteminde kullanıcılara, anında havale seçeneği sunulan bankalar listelenir. Kullanıcı, kendisi müşterisi olduğu uygun bankayı seçer ve ekranı ilgili banka online bankacılık ekranlarına yönlendirilir. Kullanıcı banka ekranına login olduğunda, ilgili havale işlemine dair tüm bilgiler (ör. tutar, alıcı, açıklama) doldurulmuş şekilde ekran onaya hazır getirilir ve kullanıcı sadece onay verir. Onayı takiben clienttaki yönlendirme, işyerinin işlem isteğinde sağladığı ReturnURL'e (callback) geri dönüş sağlar ve süreç diğer client yönlendirme (redirection) içeren süreçler gibi devam eder.

Bu yöntemi kullanabilmek için, Anında Havale seçeneği sunacağınız bankalar için hesap tanımlamaları işyerinize yapılmış olmalıdır. Bunun için Lidio hesap yöneticinizle ve destek ekibiyle iletişim kurabilirsiniz.

İşyerinize ait UI üzerinden aldığınız ödemelerde kullandığınız API ProcessPayment isteğinde, "paymentInstrument" parametre değerini "DirectWireTransfer" olarak ilettiğinizde, ödemenin Anında Havale ile yapılacağını belirlersiniz. Bu değeri set ettiğinizde yine istekte yer alan "paymentInstrumentInfo.directWireTransfer" objesi içerisindeki parametreleri iletmelisiniz.

Lidio Hosted Ödeme Sayfası kullanarak aldığınız ödemelerde kullandığınız API StartHostedPaymentProcess veya StartHostedPrePaymentProcess isteklerinde, "paymentInstrument" parametre değerleri içerisinde "DirectWireTransfer" değerine yer verdiğinizde, ödemeniz için Anında Havale ile ödeme yapılabileceğini belirtmiş olursunuz. Bu değeri set ettiğinizde yine istekte yer alan "paymentInstrumentInfo.directWireTransfer" objesi içerisindeki gerekli parametreleri iletmelisiniz.

Anında Havale client yönlendirme gerektiren ve kullanıcı tarafından işlemin banka ekranlarında gerçekleştirildiği kurguya sahiptir. İşyeri kendi UI'ı üzerinden ödeme başlatıyorsa (API ile ödeme alma), bu akışlarda Lidio API'deki ilk ödeme isteği yanıtta RedirectForm bilgisini döner. Redirection sonucu işyeri ReturnURL'ine başarılı dönüş sağlanır ise işyerinin Lidio API'de ikinci aşama olan FinishPaymentProcess isteği yapması beklenir. Bu sürecin detaylı anlatımına bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Lidio Hosted Ödeme Sayfası kullanıyorsanız, akışa dair bir farklılık oluşmaz.