Anında Kredi

Anında kredi ile ödeme

Anında kredi ödeme yöntemi, kullanıcıların kredi sunan banka/kuruluş üzerinden kullandıkları kredi tutarı ile işyerine gerçek zamanlı ödeme yapmasına imkan veren yeni nesil bir ödeme yöntemidir.Bu ödeme yönteminde kullanıcılara, anında kredi seçeneği sunulan bankalar ve kuruluşlar listelenir. Kullanıcı, kendisi müşterisi olduğu uygun bankayı veya kuruluşu seçer ve ekranı kurumun ilgili online ekranlarına yönlendirilir. Kullanıcı kurum ekranına login olduğunda, ilgili işleme dair seçimleri/onayları tamamlar. Onayı takiben clienttaki yönlendirme, işyerinin işlem isteğinde sağladığı ReturnURL'e (callback) geri dönüş sağlar ve süreç diğer client yönlendirme (redirection) içeren süreçler gibi devam eder. İşlem tamamlandığında işyerine tutar transferi gerçekleşir.

Bu yöntemi kullanabilmek için, Anında Kredi seçeneği sunacağınız bankalar ve kuruluşlar için hesap tanımlamaları işyerinize yapılmış olmalıdır. Bunun için Lidio hesap yöneticinizle ve destek ekibiyle iletişim kurabilirsiniz.

İşyerinize ait UI üzerinden aldığınız ödemelerde kullandığınız API ProcessPayment isteğinde, "paymentInstrument" parametre değerini "InstantLoan" olarak ilettiğinizde, ödemenin Anında Kredi ile yapılacağını belirlersiniz. Bu değeri set ettiğinizde yine istekte yer alan "paymentInstrumentInfo.instantLoan" objesi içerisindeki parametreleri iletmelisiniz.

Lidio Hosted Ödeme Sayfası kullanarak aldığınız ödemelerde kullandığınız API StartHostedPaymentProcess veya StartHostedPrePaymentProcess isteklerinde, "paymentInstrument" parametre değerleri içerisinde "InstantLoan" değerine yer verdiğinizde, ödemeniz için Anında Kredi ile ödeme yapılabileceğini belirtmiş olursunuz. Bu değeri set ettiğinizde yine istekte yer alan "paymentInstrumentInfo.instantLoan" objesi içerisindeki gerekli parametreleri iletmelisiniz.

Anında Kredi client yönlendirme gerektiren ve kullanıcı tarafından işlemin banka ekranlarında gerçekleştirildiği kurguya sahiptir. İşyeri kendi UI'ı üzerinden ödeme başlatıyorsa (API ile ödeme alma), bu akışlarda Lidio API'deki ilk ödeme isteği yanıtta RedirectForm bilgisini döner. Redirection sonucu işyeri ReturnURL'ine başarılı dönüş sağlanır ise işyerinin Lidio API'de ikinci aşama olan FinishPaymentProcess isteği yapması beklenir. Bu sürecin detaylı anlatımına bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Lidio Hosted Ödeme Sayfası kullanıyorsanız, akışa dair bir farklılık oluşmaz.