API ile Ödeme Alma

İçerik hazırlanıyor.

API ile ödeme alma

API ile Ödeme alma, işyerinize ait UI üzerinden ödeme bilgilerini alarak Lidio'ya post ettiğiniz entegrasyon modelini ifade eder. Bu ödeme yönteminde kullanıcı arayüzü tasarımında tüm kontrol sizde olur. Ödeme bilgilerinin ve bilgilerin alındığı sayfaların güvenliği, ödeme yöntemlerinin ve fonksiyonların (taksit, puan, kayıtlı kart süreçleri vb.) UI implementasyonu sizin sorumluluğunuzdadır.

API ile Ödeme modelinde, kullanılacak ödeme enstrümanı (ör. Kart veya BKM Express) veya ödemedeki doğrulama seviyesine (ör. 3DS) göre, entegrasyon akışı "Tek Aşamalı" (sadece ProcessPayment) veya "İki Aşamalı" (önce ProcessPayment, sonra FinishPaymentProcess) olabilmektedir:

Tek Aşamalı
Ödeme

Yeni girilen kart ile yapılan non3D ödemeler veya kayıtlı kartlarla yapılan ek doğrulama (OTP/CVV) gerekmeyen non3D ödemeler tek istek (ProcessPayment) ile tetiklenir ve sonuçlanr.

Client Yönlendirme ile
İki Aşamalı Ödeme

Kart ile 3DS veya BKMExpress vb. cüzdan ödemelerinde, ilk aşamada client işlem için dış sayfaya yönlendirilir. İlk aşamada clientta başarılı dönüş alınır ise işlemin tamamlanması için ikinci aşama tetiklenir.

Kayıtlı Kart ile OTP/CVV
Doğrulamalı Ödeme

Kayıtlı kart ödemesinde, işyeri veya sistem talebiyle OTP/CVV doğrulama gerekir ise ilk aşama yanıtına göre İşyeri UI'da gerekli bilgileri alır. İkinci aşamada bilgileri gönderir, doğrulama başarılı ise tahsilat tetiklenir.