Nasıl Başlarım?

Nasıl başlarım?

Lidio İşyeri Ödeme Portalı ile, kendi online ödeme sayfanız gibi kullanıcılarınızdan ödeme almaya birkaç adım uzaktasınız:

  1. Lidio hesap yöneticinize, İşyeri Ödeme Portalı kullanmak istediğinizi belirtin ve Test Ortamı için tanımlama talep edin.
  2. Hesap yöneticiniz ile Ödeme Portalının firmanıza göre özelleştirilebileceği ögeleri (bkz.aşağıda) görüşün, gerektiğinde teknik ekip veya Destek ekibinden de bilgi alarak, tercihlerinizi tanımlanmak üzere iletin.
  3. Lidio Hesap Yöneticiniz ile Lidio İşyeri Sözleşme süreçlerini tamamlayın.
  4. Sözleşme imzası tamamlanınca, Lidio canlı sistem tanımlamalarını talep edin. Canlı sistem için Test Ortamı tercihlerinizin kopyalanmasını isteyebilir veya yeni tanımlamalar talep edebilirsiniz.
  5. Artık Lidio İşyeri Portalı ile kendinize ait bir online tahsilat sayfanız var ve ödeme almaya hazırsınız.

  6. Not: Özel domain kullanımında, test ve canlı ortamda farklı domain kullanılacak ise aşağıda bahsedilen ilgili süreci (SSL alımı, sertifika paylaşım, IP yönlendirme) canlı ortam için de tekrarlayın.


İşyeri Ödeme Portalı için Özelleştirilebilir Ögeler:


Logo ve Kurumsal Görsel - İşyeri Ödeme Portalında gösterilmek üzere Logo ve Kurumsal Görseliniz (isteğe bağlı) için izin verilen format ve ebat bilgilerini temin ederek, gerekli image dosyalarını Destek ekibine iletin.
Özel Domain / Subdomain Kullanımı - Portala erişimin size ait domain/subdomain üzerinden sağlanabilmesi için, kullanacağınız domaine karar vererek, ilgili domain için (veya subdomaini kapsar) SSL sertifikası temin edin ve sertifika dosyalarını Destek ekibimize iletin. Destek ekibinden temin edebileceğimiz İşyeri Ödeme Portali IP adreslerine domaininizi yönlendirin.
İçerik Sayfaları - Portalda ödeme sayfası dışında içerik sayfalarına (ör. Hakkımızda, Kullanım Şartları, İade Şartları, Firma Bilgileri, vb.) yer vermek isterseniz, sayfa isimlerini ve içeriklerini (text/html) Destek ekibine bildiriniz.
Login/Guest Kullanıcı Giriş Tercihleri - Login süreci için seçenekler (Şifreli/şifresiz, SMS OTP ve/veya loginsiz kullanım seçeneği, loginde kullanıcı adı özel caption kullanımı vb.) hakkında hesap yöneticiniz veya Destek ekibinden bilgi alarak, tercihlerinizi bildirin. Login aşamasında işyeri sistemlerinizle bütünleşik ileri seviye bir implementasyon için ilgili servisleri inceleyiniz.
Ödeme Seçimi - Ödeme adımında kullanıcıya sunulacak ödeme seçenekleri (ör. Serbest tutar girişi, ön tanımlı genel seçenekler, kullanıcıya özel borç kalemleri vb.) için bilgi alın ve tercihinizi belirtin. Kullanıcı özelinde ödeme seçenekleri için işyeri sistemlerinizle bütünleşik ileri seviye bir implementasyon için ilgili servisleri inceleyiniz.
Ödemede İstenecek Kullanıcı Bilgileri - Ödeme aşamasında kullanıcıdan istenecek alan başlıklarını (isim, email, cep no, tckn/vkn ve maksimum 3 özel alan) ve bu alanlar için zorunlu/opsiyonel/read-only (önden müşteri verisi yüklendiğinde) tercihlerinizi bildirin.
Ödeme Yöntemleri - Ödeme sayfasında sunulacak ödeme yöntemleri (ör. Kart, Kayıtlı Kart, BKMExpress, Anında Havale, vb.) ve ödeme tercihleri (3DS/non3D, puan kullanım, taksit) için tanımlamaları Destek ekibinden talep edin.